Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policejní Ježíšek aneb lapkové pana ministra

28. 12. 2016 21:06:04
Předvánoční rojení policejních hlídek na českých silnicích mělo dvojí efekt. Jednak zvýšení příjmů státního rozpočtu a současně zvýšení životní úrovně dopravních policistů, sloužících v ilegalitě v neoznačených policejních autech

Protože jsem v týdnu před Vánocemi hodně cestoval, měl jsem možnost opět zažít na vlastní kůži naši chrabrou policii v akci. Na proslulé dálnici D1 (a D2) zmizely na zimu zúžení, a tak se dalo i docela plynule jezdit. Když jsem se řítil poblíž Břeclavi „ďábelskou“ rychlostí 154 km/hod., začal se na mě lepit automobil Škoda Superb a když jsem zrychlil, udělal totéž a když jsem zpomalil, tak rovněž zpomalil. Po několika kilometrech této podivné „dopravní hry“ jsem pochopil, že se jedná o neoznačený (civilně maskovaný) vůz Policie České republiky, výrazně jsem zpomalil a nechal se předjet. Na zadním skle Superbu začaly blikat nápisy Policie a STOP a sníženou rychlostí 80km/hod. jsme pokračovali dalších pár kilometrů v jízdě na nejbližší čerpací stanici. Určitě jsme tím přispěli ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti provozu na českých dálnicích. Čekal jsem na rozsvícení nápisů „Pomáhat a chránit“ na civilně maskovaném Superbu, ale marně...Zřejmě v tu chvíli nikomu nepomáhali ani nikoho nechránili, ale je možné, že tam ani možnost rozsvícení tohoto nápisu není, což se mně při ceně, za kterou jsme my daňoví poplatníci maskovaná policejní vozidla naší policii koupili, nechce věřit. Po kontrole dokladů a obligátní kontrole střízlivosti, mně byla vyměřena pokuta 1 000,-korun českých. Dokonce jsem obdržel i doklad o zaplacení pokuty. Takže až se bude ministr financí dohadovat s předsedou vlády, kdo je strůjcem letošního rozpočtového zázraku (vyrovnaného nebo snad dokonce přebytkového státního rozpočtu), tak vím, že jsme to my, daňoví poplatníci, kteří vedle placení daní i řádně platíme pokuty. Jednomu známému, který se den předtím řítil stejným úsekem vyšší rychlostí hrozil vyšší postih, ale policie mu pomohla, doprovodila jej k nejbližšímu bankomatu a při výběru hotovosti jej chránila vlastními těly. Po zaplacení 8 000,-korun mu ale zapomněli dát potvrzení o zaplacení, a tak nevím, jestli ta pokuta skončí mezi příjmy státního rozpočtu nebo vylepší rodinné rozpočty příslušníků dopravní policie. Vlastně vím...Před Vánoci se hodí každá koruna.

Používání neoznačených policejních aut u dopravní policie si nedovolí ani většina autoritativních režimů, o demokratických režimech ani nemluvě... Jiné je to samozřejmě u vozidel kriminální policie a specializovaných protimafiánských útvarů. Neoznačená policejní auta používaná k policejním provokacím řidičů a vybírání nesmyslných pokut, končících většinou v kapsách samotných policistů je za posledních 25 let trvale rostoucí byznys a proto taky počty neoznačených policejních aut na našich silnicích stále rostou. Nevím, proč na západ od našich hranic je možné na prakticky stejném typu komunikace (dálnice) jezdit neomezenou rychlostí (omezení je dáno jen technickými možnostmi vozidla a schopnostmi řidiče) a u nás na suché, nově opravené komunikaci s malým provozem je rychlost vyšší než 130km/hod. považována za jeden z nejtěžších zločinů, který je nutno potírat s využitím speciální drahé techniky s civilním maskováním, speciálně vyškolenými a špičkově placenými (třeba ve srovnání s vysokoškolsky vzdělanými pedagogy všech stupňů) policisty.

Samostatnou kapitolou je "Ježíšek" kterého si pořídili policejní šéfové v podobě luxusních vozidel Audi S6, s technickými parametry supersportů (zrychlení z 0 na 100km/h za 4 sekundy a maximální rychlost 300 km/h). Vzhledem k ceně 10 vozidel přes 20 mil. korun si bohatého "Ježíška" určitě nadělili i prodávající. Obvyklá provize 10% zřejmě z části doputovala i k úředníkům odpovědným za tento nesmyslný nákup.

PS: Během cesty po zaplacení pokuty jsem napočítal cca 80 vozidel, která jela v levém jízdním pruhu i když pravý pruh byl volný. A to na opravených úsecích, kde je i pravý pruh sjízdný. Nepočítám asi šest případů, kdy všechny jízdní pruhy byly zabrány předjíždějícími se kamiony, rychlostí cca 80 km/hod. Tam bych si dovedl účelný zásah policie představit, samozřejmě nejlépe v řádně označených policejních autech.

Autor: Pavel Makovec | středa 28.12.2016 21:06 | karma článku: 41.16 | přečteno: 3590x

Další články blogera

Pavel Makovec

Jak se jezdí v USA a kam mizí naše peníze…

V uplynulých týdnech jsem najezdil asi 5000 mil po amerických silnicích. Benzín tam stojí méně než polovinu toho co u nás, nemají tam dálniční známky ani mýtné brány a přesto kvalita a údržba silnic naprosto nesrovnatelná s naší.

13.8.2017 v 11:37 | Karma článku: 44.51 | Přečteno: 5537 | Diskuse

Pavel Makovec

ČNB na „rybářských výpravách“

Při výkonu dohledu nad finančním trhem, využívá Česká národní banka (ČNB) stále více metody „rybářských výprav“, ale „velké ryby“ přitom nechává v klidu, včetně té největší...Ale o velkých rybách někdy příště, dnes jen o občanech.

22.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 766 | Diskuse

Pavel Makovec

Přehřátý trh s byty nebo jen „přehřátá“ ČNB?

Snaha České národní banky (ČNB) o posílení svých pravomocí zatím naráží na neochotu poslanců schválit příslušné zákony. Změnit názor většiny poslanců nepomáhá ani strašení finanční krizí, které slyšíme z úst představitelů ČNB...

13.6.2017 v 16:05 | Karma článku: 27.03 | Přečteno: 1283 | Diskuse

Pavel Makovec

Pohádka o Živnostenské bance (UniCredit for sale?)

Nedávno se objevila informace, že italská banka UniCredit, zvažuje prodej svého vysoce ziskového bankovního byznysu, který provozuje na území bývalého Československa prostřednictvím své dceřiné společnosti UniCreditBank.

1.6.2017 v 13:38 | Karma článku: 29.06 | Přečteno: 1193 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Trčálek

Jak jsem se kvůli ČSSD stala nezaměstnatelnou

ČSSD je bezesporu mimo. Ale mimo realitu je bezesporu i paní Šichtařová. Nebo jí snad taky hrozí propuštění kvůli zvýšení minimální mzdy a nahrazení robotem?

18.8.2017 v 18:33 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 673 | Diskuse

Petr Havelka

Dokážeme rozumně nakládat s odpady?

Evropské trendy v odpadovém hospodářství mají jasný směr: více recyklovat a rovněž využívat zbytkový komunální odpad k výrobě energie. Česká legislativa ale za evropským přístupem pokulhává a podporuje výstavbu dalších spaloven.

18.8.2017 v 11:28 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 160 | Diskuse

Lucie Tůmová

Osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti

Příjem z prodeje nemovitosti je příjem jako každý jiný. Je tedy třeba jej zahrnout do daňového přiznání k dani z příjmů a řádně zdanit.

18.8.2017 v 11:00 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 1114 | Diskuse

Markéta Šichtařová

„Vyrobíme nezaměstnatelné!“ je pravé heslo ČSSD

Jak se blíží volby, politici vymýšlí, jak ulovil voliče. A čím mají horší preference, tím zoufalejší nápady. Tento týden perlil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

18.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 46.91 | Přečteno: 8359 | Diskuse

Eva Kislingerová

Prevence „turistofobie“? Sázka na kvalitu!

Podle některých médií, včetně České televize, se Evropou šíří vlna doposud nepoznané „turistofobie“.

17.8.2017 v 21:30 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 540 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 31.39 Průměrná čtenost 2297
Dlouhodobě, od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněý názor na to co se děje v reálné ekonomice. Díky dlouholeté praxi v akademické oblasti (VŠE Praha, VŠFS) jsem přesvědčen, že jsem své názory schopen i srozumitelně prezentovat.Pokud budete mít při čtení mých článků dojem, že se mně to nedaří, tak prosím o připomínky do diskuse.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.