Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Světlá“ ale spíše temná budoucnost českého státního školství

28. 03. 2017 14:13:24
Nejen dnes, kdy slavíme Den učitelů (u nás spíše Den učitelek), ale v poslední době se téměř každý den objevuje ve všech sdělovacích prostředcích, od těch tištěných přes rozhlas a televizi až po internetové, problematika školství.

Až to chvílemi vypadá na to, že si naše politická reprezentace konečně uvědomila význam vzdělání pro budoucnost naší země. Ale vysvětlení je bohužel prozaičtější... Je to charakteristický znak blížících se voleb. Vždycky před volbami se politické strany, včetně těch, které jsou posledních 25 let tak říkajíc u vesla, začnou předhánět v nápadech, jak pozvednout úroveň našeho školství. Že úroveň našeho školství posledních 25 let stále rychlejším tempem upadá, ukazují všechna mezinárodní srovnání a úpadek se týká jak základního, tak i středního školství. Politici vymýšlejí jeden nesmyslný návod na zlepšení školství za druhým. Posledním takovým nesmyslem je tzv. kariérní řád, který v současnosti prochází schvalovacím procesem v našem parlamentu a pokud bude přijat, a já se obávám, že bude, místo řešení úpadku školství přinese na bedra učitelů a vedení škol jen další byrokratickou zátěž. Po roce 1989 bylo školství odpolitizováno a zmizela veškerá nesmyslná byrokratická zátěž učitelů a učitelé se mohli plně věnovat pedagogické práci s dětmi. Zmizely povinné školní osnovy a učitelé si mohli svobodně zvolit vzdělávací programy, které by nejlépe odpovídaly potřebám dětí a možnostem škol a učitelů. Dnešní byrokratická zátěž učitelů a vedení škol již opět dosáhla „předlistopadové“ úrovně a často ji i překonává.

Přitom zásadní a jediné řešení je tak jednoduché. Stačí zajistit učitelům důstojný plat za jejich práci. A o tom, co je důstojný plat si můžeme udělat představu velmi rychle. Stačí jednoduché srovnání. A ani nemusíme srovnávat platy našich učitelů s platy učitelů ve vyspělých zemích, které vědí, že budoucnost národa je ve vzdělané nastupující generaci. Stačí domácí srovnání. Zatímco plat nastupujícího vysokoškolsky (samozřejmě magisterský stupeň) vzdělaného učitele činí 20 000,- Kč měsíčně, nástupní plat prodavačky (stačí základní vzdělání) v celostátní síti jednoho zahraničního obchodního řetězce činí 23 000,- Kč měsíčně. Vyučený řezník začíná s nástupním platem 27 000 korun a pokud je šikovný, bere po 3-6 měsících zapracování minimálně 35 000 měsíčně. Pologramotný skladník ve skladech provozovaných u nás jiným zahraničním subjektem, kterého naše vláda přilákala štědrými investičními pobídkami, si vydělá minimálně 30 000 korun měsíčně a to jsou skladníci zdarma sváženi svým zaměstnavatelem z blízkého i vzdáleného okolí. Ale nejhorší není samotný nástupní plat a jeho výše, ale perspektiva platového růstu a potažmo životní perspektiva učitele. Znám velmi dobře jednu špičkovou učitelku základní školy, samozřejmě s příslušným univerzitním vzděláním, která po 42 letech nepřetržité práce ve školství, před odchodem do důchodu, dosáhla základního platu ve výši 29 500 korun měsíčně.

PS: Někteří rodiče dnes již nejsou ochotni svěřovat své děti lidem, kteří jsou placeni hůře než pologramotní skladníci nebo pokladní v hypermarketech a zakládají si stále více vlastní soukromé školy. Že je to nejen nutnost, ale i zajímavý byznys, pochopil i „nejbohatší Čech“ , který si založil vlastní školu. Přestože je škola určena pro uzavřený okruh zájemců z řad bohatých občanů, dal škole, nevím proč, název „ Open Gate“... Dalším takovým projektem je základní škola a gymnázium PORG, za kterým stojí bývalý generální ředitel státní firmy ČEZ, který byl, na rozdíl od všech učitelů, státem za svoji „náročnou“ sedmiletou práci královsky odměněn...

Autor: Pavel Makovec | úterý 28.3.2017 14:13 | karma článku: 24.61 | přečteno: 854x

Další články blogera

Pavel Makovec

Jak se jezdí v USA a kam mizí naše peníze…

V uplynulých týdnech jsem najezdil asi 5000 mil po amerických silnicích. Benzín tam stojí méně než polovinu toho co u nás, nemají tam dálniční známky ani mýtné brány a přesto kvalita a údržba silnic naprosto nesrovnatelná s naší.

13.8.2017 v 11:37 | Karma článku: 44.51 | Přečteno: 5537 | Diskuse

Pavel Makovec

ČNB na „rybářských výpravách“

Při výkonu dohledu nad finančním trhem, využívá Česká národní banka (ČNB) stále více metody „rybářských výprav“, ale „velké ryby“ přitom nechává v klidu, včetně té největší...Ale o velkých rybách někdy příště, dnes jen o občanech.

22.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 766 | Diskuse

Pavel Makovec

Přehřátý trh s byty nebo jen „přehřátá“ ČNB?

Snaha České národní banky (ČNB) o posílení svých pravomocí zatím naráží na neochotu poslanců schválit příslušné zákony. Změnit názor většiny poslanců nepomáhá ani strašení finanční krizí, které slyšíme z úst představitelů ČNB...

13.6.2017 v 16:05 | Karma článku: 27.03 | Přečteno: 1283 | Diskuse

Pavel Makovec

Pohádka o Živnostenské bance (UniCredit for sale?)

Nedávno se objevila informace, že italská banka UniCredit, zvažuje prodej svého vysoce ziskového bankovního byznysu, který provozuje na území bývalého Československa prostřednictvím své dceřiné společnosti UniCreditBank.

1.6.2017 v 13:38 | Karma článku: 29.06 | Přečteno: 1193 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Trčálek

Jak jsem se kvůli ČSSD stala nezaměstnatelnou

ČSSD je bezesporu mimo. Ale mimo realitu je bezesporu i paní Šichtařová. Nebo jí snad taky hrozí propuštění kvůli zvýšení minimální mzdy a nahrazení robotem?

18.8.2017 v 18:33 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 673 | Diskuse

Petr Havelka

Dokážeme rozumně nakládat s odpady?

Evropské trendy v odpadovém hospodářství mají jasný směr: více recyklovat a rovněž využívat zbytkový komunální odpad k výrobě energie. Česká legislativa ale za evropským přístupem pokulhává a podporuje výstavbu dalších spaloven.

18.8.2017 v 11:28 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 160 | Diskuse

Lucie Tůmová

Osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti

Příjem z prodeje nemovitosti je příjem jako každý jiný. Je tedy třeba jej zahrnout do daňového přiznání k dani z příjmů a řádně zdanit.

18.8.2017 v 11:00 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 1114 | Diskuse

Markéta Šichtařová

„Vyrobíme nezaměstnatelné!“ je pravé heslo ČSSD

Jak se blíží volby, politici vymýšlí, jak ulovil voliče. A čím mají horší preference, tím zoufalejší nápady. Tento týden perlil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

18.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 46.91 | Přečteno: 8359 | Diskuse

Eva Kislingerová

Prevence „turistofobie“? Sázka na kvalitu!

Podle některých médií, včetně České televize, se Evropou šíří vlna doposud nepoznané „turistofobie“.

17.8.2017 v 21:30 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 540 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 31.39 Průměrná čtenost 2297
Dlouhodobě, od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněý názor na to co se děje v reálné ekonomice. Díky dlouholeté praxi v akademické oblasti (VŠE Praha, VŠFS) jsem přesvědčen, že jsem své názory schopen i srozumitelně prezentovat.Pokud budete mít při čtení mých článků dojem, že se mně to nedaří, tak prosím o připomínky do diskuse.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.