Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přijetí eura – už je to tady?

Je téměř stavovskou povinností nejen každého českého teoretického, ale i  praktického  ekonoma, vyjádřit se, případně zaujmout stanovisko,  k přijetí eura Českou republikou.  Někdo se s tím vyrovná více nebo méně obsáhlou monografií, já se o to pokusím na výrazně úspornějším prostoru. Domnívám se, že aniž by to většina odborníků a laická veřejnost zaznamenala, byl učiněn v nedávné době Českou národní bankou významný krok k faktickému přijetí eura. Vedle toho tady probíhají drobné „plíživé“ krůčky, např. v legislativě, které postupně nahrazují  českou korunu eurem.

1) Intervence ČNB  a oslabení koruny

Jak se dá hodnotit zahájení  intervencí  ČNB na devizovém trhu, s cílem oslabení kurzu koruny  z hlediska případného budoucího přijetí eura? Komentáře o vlivu intervencí na inflaci, deflaci, export, import, HDP a ekonomický růst nebo recesi, chování spotřebitelů a  výrobců, atd. se objevila celá řada, ale přiblížily nebo oddálily intervence konec naší samostatné národní měny? Domnívám se, že časování a způsob provedených intervencí nás k faktickému přijetí eura výrazně přiblížil, jakkoliv to s ohledem na současné složení bankovní rady a minulá i současná  vyjádření jejich členů  ohledně přijetí eura,  může připadat absurdní.  Krok ČNB může být taky vnímán jako  faktická rezignace na vlastní nezávislou měnovou politiku, která posílí význam eura v ekonomice a povede k další "euroizaci" české ekonomiky, kdy si obchodní partneři budou své kontrakty (a to včetně mezd) stále častěji uzavírat a vypořádávat v eurech. Z tohoto pohledu je kurz CZK/EUR ve výši 27 korun, který  ČNB zvolila při „přechodu na euro“,  pro většinu obyvatelstva silně nevýhodný. Alternativou současného kroku ČNB, který by asi byl pro většinu populace srozumitelnější,  by bylo zavedení pevného kurzu CZK/EUR na úrovni 27 korun za euro. Odpovídalo by to i oznámení ČNB v souvislosti se zahájením intervencí, že hodlá tento kurz udržovat dlouhodoběji a má prakticky neomezené zdroje (limitem je, obrazně řečeno, pouze výrobní kapacita podniku s názvem STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN). Pokud by, jako alternativa k intervencím, bylo použito „utracených“ 200 miliard korun,  k nákupu českých státních dluhopisů, pozitivní dopad na reálnou ekonomiku by byl téměř jistý. Můžeme spekulovat o možné kvantifikaci tohoto dopadu, ale zvýšení poptávky po státních dluhopisech by vedlo k poklesu jejich výnosů a tedy k reálné úspoře nákladů na obsluhu státního dluhu a tím zlepšení bilance státního rozpočtu. Dále by toto opatření vedlo k růstu likvidity v bankovním sektoru, provázené snížením výnosů bank z investic do českých státních dluhopisů a banky by byly nuceny přebytečnou likviditu umístit na úvěrovém trhu. Došlo by poklesům reálných úrokových sazeb, za které financují své potřeby podnikatelské subjekty, města a obce a samotní občané.

 

2) Plíživá „euroizace“ legislativy

Přestože je v České republice stále (ještě) zákonnou měnou česká koruna, stále více se ve všech nově přijatých  zákonech a jiných právních normách uvádějí  pro kvantifikaci  různých limitů a parametrů  veličiny v eurech.  Státní úředníci všeho druhu, včetně úředníků z ČNB, se odvolávají na naši povinnost vyplývající z členství  v EU, používat u všech nových právních norem přejímaných v souvislosti s harmonizací legislativní základny dokumenty Evropské komise, včetně kvantifikací v eurech.  Nedovedu si představit, že by se nové zákony přijímané Parlamentem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska místo britské libry (GBP) odvolávaly na euro. Pravděpodobně jsme vstoupili do jiné Evropské unie než Velká Británie, nebo máme méně schopné vyjednavače ( s jistotou lze tvrdit, že za b) je správně). Používání eura v platné české legislativě přináší řadu drobných (a někdy i větších) problémů pro podnikatelské subjekty a jednotlivé občany. Týká se to, mimo jiné, oblasti kolektivního investování, problematiky legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (lidově „praní špinavých peněz“), požadavků na výši základního jmění některých podnikatelských subjektů atd.  Změny legislativy jsou často přijímány necitlivě a bez znalosti reálných podmínek na relevantním trhu. Pro ilustraci uvádím příklad minimální výše investice do tzv. fondu kvalifikovaných investorů, která se přijetím zákona č.240/2013 Sb. o investičních společnostech a investičních fondech (tzv. ZISIF) z jednoho milionu korun změnila na korunový ekvivalent 125 000,-euro. Pominu nejasnosti ohledně použití správného přepočítacího kurzu CZK/EUR a historickou fluktuaci koruny od 24,- korun za euro až po 38,- korun za euro, ale jinak vnímá 125 000,-euro „belgický dentista“ a jinak vnímá příslušný korunový ekvivalent příslušník české „vyšší střední třídy“ (pokud něco takového u nás existuje). Aby to neměli investoři a podnikatelé příliš jednoduché, tak se ani nestanoví žádné přechodné období a nové parametry vstupují v účinnost ze dne na den.

3) „Skutečné“ důvody odmítání eura

 Jako správný ekonom-oportunista dovedu dát dohromady přesvědčivé argumenty jak pro přijetí eura, tak i pro jeho zásadní odmítnutí. Protože národní hospodářství je „živý organismus“, který reaguje na různé podněty často protikladně a vykazuje velkou setrvačnost ve svém pohybu, tak i přijetí nebo nepřijetí eura, které působí na reálnou ekonomiku jako silný faktor, bude mít protikladné dopady. Obvykle uváděné argumenty proti přijetí eura se zaklínají možností realizovat nezávislou měnovou politiku, která umožní přes „řízené“ zhodnocení nebo znehodnocení (častější případ) národní měny pružněji a efektivněji reagovat na krize nebo jiné nerovnováhy na trhu. Vedle této sofistikované a teoreticky čisté argumentace uvedu tři zásadní překážky (odpůrce) přijetí eura u nás. Předpokládám, že hlavním hybatelem vývoje ekonomiky jsou ekonomické zájmy konkrétních subjektů působících v našem národním hospodářství.

Odpůrce přijetí eura číslo jedna je sektor komerčního bankovnictví, kde dominují prakticky z 95% „české“ banky vlastněné a ovládané zahraničními bankami (investory). Přijetí eura bude znamenat okamžitý výpadek ročního čistého zisku těchto bank v řádu desítek miliard. Odhad konkrétní výše můžeme různě modelovat, např. s využitím statistiky o vývoji ziskovosti bankovního sektoru po přijetí eura na Slovensku. Můj vlastní odhad budoucího propadu čistého zisku komerčních bank po přijetí eura je cca 15 miliard korun ročně (vhodnější by bylo uvádět ztrátu v eurech, takže při aktuálním „ intervenčním“ kurzu je to cca 560 milionů euro). Tato částka by naopak zůstala v „kapsách“ českých podnikatelských subjektů a občanů. Každý rok oddálení přijetí eura přináší „českým“ bankám tento zajímavý snadný zisk. Podrobná analýza po jednotlivých bankovních produktech (směnárenství a konverze měn, spready při obchodování na FX trhu, zajišťovací instrumenty, atd.) by byla na delší téma.

Odpůrce přijetí eura číslo dvě je šedá a černá ekonomika propojená s neorganizovaným i organizovaným zločinem v nejširším slova smyslu. Česká republika je v různých zahraničních studiích považována za největší „pračku“ tzv. špinavých peněz v Evropě. Stačí se projít po Praze a na každém rohu na vás čeká směnárna nebo kasino a herna. V některých hernách na lukrativních místech v centru Prahy, otevřených 24 hodin denně,  jsem za posledních 20 let nikdy neviděl žádného  hráče...

Odpůrce přijetí eura číslo tři přirozeně navazuje na předchozího „odpůrce“ a dá se shrnout do množiny všech subjektů, které se v posledních 20 letech podílely a dále podílejí na rozkrádání státního majetku a veřejných financí. Přestože ekonomika neroste,  počty a objemy bezhotovostních plateb plynule rostou a inflace je rekordně nízká, objem hotových peněz v ekonomice se jenom za posledních 10 let prakticky zdvojnásobil (doporučuji srovnat přesná čísla na webu ČNB). Vzhledem k tomu, že se jenom na veřejných zakázkách „ztratí“ ročně 100-200 miliard korun a pohyb většiny těchto peněz „správným směrem“ vyžaduje hotovostní podobu, vzniká silná poptávka po „vyprání“ těchto peněz. Přestože jsou české „pračky“ poměrně výkonné, legalizace prostředků v takovém rozsahu vyžaduje dostatek času. Proto je běžné odsouvání i samotného rozhodnutí o termínu přijetí (nebo nepřijetí) eura ze strany vládní a politické reprezentace, bez ohledu na to, která politická garnitura je právě u moci. Vždycky nevěřícně čtu nebo poslouchám příběhy o milionech v hotovosti, které přenášejí poslanci a manažeři velkých (i státních) firem v igelitkách po Praze, nebo které se našly v bytech a trezorech politiků, policistů a státních úředníků všech úrovní. Hotovost, jejíž získání není nikdo schopen věrohodně doložit a vysvětlit a která přesto obvykle zůstává dále majetkem podezřelých nebo i odsouzených osob. Za svoji kariéru jsem rozhodoval často o obchodech v řádu stovek milionů a miliard, a obvykle jsem vydělával násobek průměrného platu, ale nikdy jsem přitom nepotřeboval a neměl v hotovosti více než cca 50 000 korun.

PS: Pro ty čtenáře, kteří dočtou článek až do konce připomínám, že určit přesnou nebo i přibližnou váhu a vliv výše uvedených „odpůrců“ na  případné (ne)přijetí eura u nás je obtížné, a proto doporučuji brát výše uvedenou „teorii“ o třech „odpůrcích“  s určitou rezervou. To ale nic nemění na skutečnosti, že úvaha je založena na reálných faktech.

 

Autor: Pavel Makovec | úterý 3.12.2013 21:00 | karma článku: 27,07 | přečteno: 2331x
  • Další články autora

Pavel Makovec

Jak se jezdí v Evropě

Je tomu rok, co jsem si vyzvedl řidičák z „čistírny“ a rozhodl jsem se po tři a půl měsíční „karanténě“ projet po Evropě. Zjistil jsem, že vyspělá Evropa se nám stále rychleji vzdaluje...

19.4.2024 v 9:49 | Karma: 15,64 | Přečteno: 540x | Diskuse| Cestování

Pavel Makovec

Vláda na nákupech

Nemyslím tím nepovedený „mystery shopping“ pana předsedy vlády Fialy, který mu ale zajistil nesmrtelnost jako „Mr. Nutella“, pod kterým se zapíše do historie, ale letošní nákupy soukromých firem státem, označované za "strategické"

31.12.2023 v 5:55 | Karma: 28,68 | Přečteno: 637x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Největší evropský skanzen? Česká republika.

Uděláme z „montovny mozkovnu“ nebo „přechod na vzdělanostní ekonomiku“ je budoucnost naší země... Podobným výkřikům politiků se dnes začínají smát i občané, kteří ještě nedávno politikům věřili. Naši politici však mají tajný plán!

28.12.2023 v 9:11 | Karma: 30,00 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Nezaměstnanost. Jsme opravdu premianti?

Poslední roky se holedbáme rekordně nízkou nezaměstnaností. Je to opravdu tak? Při podrobném zkoumání zjistíme, že je to jen náš další umělý úspěch. Realita je jiná a místo armády nezaměstnaných máme armádu předčasných důchodců.

27.12.2023 v 9:22 | Karma: 27,05 | Přečteno: 783x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Parodie na důchodovou reformu

Přesné označení toho, co vláda nazývá jako „důchodová reforma“ je jen "parametrická úprava průběžného důchodového systému" a do důchodové reformy má stejně daleko jako slepice do orla. Tomu, že se jedná o reformu už nikdo nevěří.

26.12.2023 v 9:26 | Karma: 44,10 | Přečteno: 5427x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Den znárodnění a „úsporný balíček“

Dnešní nákup zásobníků na plyn za 360 mil. eur, tedy přes 8,8 miliardy Kč od německé společnosti RWE je prvním krokem při realizaci „tajné části“ tzv. úsporného balíčku, který počítá s rozsáhlým znárodněním zahraničního kapitálu.

19.9.2023 v 9:20 | Karma: 23,53 | Přečteno: 994x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Tato země není pro staré (starobní důchodce)

Po okradení důchodců při valorizaci důchodů se chystá další podraz, odebrání státních příspěvků u penzijního spoření všem důchodcům. Příští krok bude asi zdanění starobních důchodů, jak už navrhoval bývalý prezident inženýr Zeman...

15.6.2023 v 12:38 | Karma: 45,12 | Přečteno: 8822x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma: 35,83 | Přečteno: 1271x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Tiché víno je nejvíce slyšet

Spotřební daň na tzv. tichá vína nebude zavedena hlavně díky vlně odporu ze strany moravské vinařské lobby, spojené s lidovci. Další z polovičatých řešení současné vlády. Ale třeba se to při projednávání v parlamentu ještě změní.

13.5.2023 v 12:52 | Karma: 23,60 | Přečteno: 692x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Česká národní banka – ztrátový rekordman

Hrozící ztráta České pošty v řádu 1,5 miliardy korun vyvolala velkou pozornost a zjitřila emoce v celé společnosti, ale rekordní ztráta České národní banky za rok 2022 ve výši 411,9 miliard korun nechává všechny v klidu. Do kdy?

27.4.2023 v 12:26 | Karma: 21,81 | Přečteno: 562x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Česká pošta… Co zavřít? (Nebo koho?)

Oznámení o uzavření 300 poboček České pošty vyvolalo bouři nevole, ale taky řadu otázek, kdo za současný neutěšený stav České pošty může. A odpovědnost padá plně na hlavu politiků a vrcholového managementu a dozorčích orgánů pošty

5.4.2023 v 16:57 | Karma: 42,04 | Přečteno: 4072x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Snížit důchody? Snadné řešení. Zvyšte mzdy!

Současný boj o změnu valorizace důchodů, která má za cíl zabránit budoucímu rozkladu veřejných financí a zhroucení letošního státního rozpočtu je zcela zbytečný. Stačí přece jen patřičně navýšit mzdy a tím důchody relativně snížit

2.3.2023 v 19:47 | Karma: 28,49 | Přečteno: 936x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Návrat veksláků do Čech aneb "totální inflace"

Veksláctví, za totáče vzkvétající „řemeslo“, které vymřelo se zavedením volné směnitelnosti koruny, se po 30 letech vrací. A místo prodejen Tuzexu je dnes můžete potkat před pobočkami ČNB. Geniální nástroj v boji proti inflaci?

15.2.2023 v 13:43 | Karma: 35,45 | Přečteno: 5814x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Yetti přichází? Penzijní reforma „po česku“

Přes 30 let se o tom hovoří a nikdo to ještě neviděl. Nejde o neznámý druh dvounohého hominida, který se údajně vyskytuje v pohoří Himálaj, řeč je o reformě našeho penzijního systému a myslím, že to tak bude i příští desetiletí

8.2.2023 v 15:25 | Karma: 30,20 | Přečteno: 934x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

„Komunista“ na Hradě

Výsledek volby nového českého prezidenta může být považován za konečné vypořádání se naší společnosti s komunistickou minulostí. A to docela zásadní, protože téměř 6 milionů hlasů pro bývalé komunisty je výrazná většina...

2.2.2023 v 9:27 | Karma: 25,74 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Společnost

Pavel Makovec

Sázka na prezidenta…

Zveřejňování průzkumů veřejného mínění a volebních preferencí je od určitého data před volbami zakázáno, ale o to více prostoru mají zveřejňované kursové sázky na jednotlivé kandidáty. Vliv sázkových kanceláří na volby tím roste.

25.1.2023 v 9:32 | Karma: 15,24 | Přečteno: 645x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Vánoční poselství aneb inflace podle pana prezidenta

Vánoční poselství pana prezidenta inženýra Miloše Zemana přepíše učebnice ekonomie. Pan prezident odhalil a pojmenoval viníky naší vysoké inflace: jsou to Rusnok, Babiš a Fiala. Odvolával se přitom na jistého amerického profesora.

28.12.2022 v 16:57 | Karma: 17,47 | Přečteno: 519x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

ČNB, odebrání licence nebo jen nucená správa?

Hrozí České národní bance odebrání bankovní licence nebo ji čeká nucená správa? Záporný kapitál ČNB již překonal hodnotu 300 miliard korun a to ještě není konec. Každá jiná „banka“ v podobné „kondici“ by dávno skončila bez licence

21.11.2022 v 18:42 | Karma: 23,46 | Přečteno: 916x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Klíče od Hradu drží Andrej Babiš

O budoucím prezidentu České republiky sice rozhodnou voliči, ale kdo se jím stane, je v rukou Andreje Babiše. Jeho rozhodnutí, zda se volby zúčastní, totiž prakticky rozhodne o postupu do druhého kola, kde je výsledek předem jasný

27.10.2022 v 14:12 | Karma: 30,19 | Přečteno: 6955x | Diskuse| Politika

Pavel Makovec

Kdo roztáčí inflační spirálu aneb český Klondajk

Všichni (nejen) vládní ekonomové varují před roztáčením mzdově inflační spirály. Ale jsou hlavní příčinou vysoké inflace „nehorázné“ požadavky odborů na růst mezd? Nebo jsou to naopak firmy, které si navyšují své ziskové marže?

15.9.2022 v 14:42 | Karma: 44,02 | Přečteno: 12072x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 202
  • Celková karma 15,38
  • Průměrná čtenost 2189x
Od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněný názor na to co se děje v reálné ekonomice. Novodobě jsem i starobním důchodcem a současně studentem doktorandského studia. Děkuji za připomínky, případně i nesouhlasné názory, podložené argumenty a fakty.

 

Seznam rubrik