Zdanit banky! (Nebo rovnou znárodnit?)

2. 02. 2015 14:29:58
Diskuse na téma dodatečného zdanění firem, které dosahují mimořádně vysokých zisků v prakticky monopolním nebo oligopolním prostředí neboli tzv. sektorové daně, se objevují téměř vždy, když je potřeba posílit (budoucí) příjmy státního rozpočtu. A banky jsou obvykle „první na tapetě“...

Sektorová daň, lék na churavý rozpočet nebo další nesmysl?

Skutečnost, že některá odvětví ekonomiky dosahují takové úrovně ziskovosti, o které se jiným odvětvím ani nezdá, je obvykle způsobena existující oligopolní strukurou podniků, které v příslušném odvětví podnikají. Typickým odvětvím je bankovnictví, kde 4 banky představují téměř 90% relevantního trhu. Za peníze daňových poplatníků byly tyto banky očištěny od „špatných“ (ztrátových) úvěrů, které poskytly v dobách divoké transformace a privatizace v 90. letech. Po očištění byly největší banky takzvaně privatizovány, ale ve skutečnosti byly převedeny za symbolickou cenu (obvykle na úrovni ročního zisku) do rukou zahraničních bank (většinou se státní kontrolou a podporou). Zvláštní případ je prodej „Lva ve světě financí“ neboli IPB, kde se dodnes ekonomové a politici přou, kolik to dańové poplatníky stálo. Podobná situace jako v bankovnictví je v telekomunikacích, energetice, plynárenství a petrochemii.

Očištění českých bank před jejich „prodejem“ mělo rozhodující podíl na skutečnosti, že bankovní sektor v České republice prakticky nejen, že nebyl zasažen finanční krizí, která zachvátila světový finanční sektor v letech 2008- 2010, ale transfer zisků z „českých“ bank prakticky umožnil přežit celému rakouskému bankovnictví a podobně pozitivní vliv měl i na francouzské a belgické vlastníky českých bank. Transfer finančních zdrojů z „bohaté“ České republiky umožňuje rakouským bankám provozovat v Rakousku bankovní byznys se ztrátou a fakticky tak „bohatí“ čeští občané dotují „chudé“ Rakušáky.

Částečné řešení této disproporce se nabízí prostřednictvím zavedení tzv. sektorové daně, která by firmám podnikajícím v tržněn deformovaném prostředí, část jejich mimořádných zisků odčerpala. Problém takového řešení je v jeho nesystémovosti a v českém prostředí kreativního účetnictví by určitě poklesly zisky dodatečně zdaněných firem a „přelily“ by se do „normálních“ firem podnikajících v oborech, které by dodatečné dani nepodléhaly.

Zvýšit daně všem?

Jinou možností je všeobecné zvýšení daní, a to jak fyzickým osobám, tak i firmám (právnickým osobám). Ač se to nezdá, tak tzv. rovná dań ve výši 15%, která je u nás uplatňována u fyzických osob a zdanění firem na úrovni 19%, patří k nejnižším sazbám uplatňovaným v Evropě a pokud bude ideálem našich občanů (a politiků) tzv. skandinávský model sociálního státu, bez zvýšení přímých daní se neobejdeme.

Vzhledem k tomu, že zvýšení daní není součástí koaliční smlouvy současné vládní koalice, bude se jakákoliv změna daní směrem nahoru obtížně prosazovat a možná je taková snaha v současném volebním období plýtváním časem a energií.

Myslím, že většina veřejnosti, zvláště ta, obdivující životní úroveň a sociální služby v severských zemích nebo Německu, by nebyla proti zvýšení sazby daní právnických osob (firem) o 2-3 %, případně zavedení progresivního zdanění příjmů fyzických osob. Obecná nechuť občanů a firem platit (nejen vyšší) daně pramení spíše z faktu, že velká část prostředků vybraných na daních je utrácena státními úředníky nehospodárně, pokud není přímo rozkrádána... Vzhledem k tomu, že žijeme v parlamentní demokracii (o jejíž funkčnosti si můžeme myslet cokoliv...), tak případné změny daní směrem nahoru by měly být realizovány vládou vzešlou z příštích voleb, pokud k tomu od voličů dostane mandát.

Znárodnit nebo doprivatizovat?

Jedním z řešení, jak zvýšit příjmy státu je znárodnění (zestátnění) ziskových firem, zvláště některých, které zneužívají svého dominantního postavení na trhu a často byly získány za „podivných privatizačních okolností“... Jestliže v 50. letech totalitní režim znárodnil i posledního ševce a hospodského, tak v 90. letech jsme upadli do druhého extrému tím, že jsme „prodali“ (často zahraničním státním firmám) celé národní hospodářství, včetně energetické, plynárenské, teplárenské a vodárenské infrastruktury, bankovnictví a pojišťovnictví, rafinerií a telekomunikací a na privatizaci zbývá pouze Česká pošta, České dráhy, pivovar Budvar a hotel Thermal Karlovy Vary. Potom můžeme pokračovat s rozprodej národních kulturních památek (viz. prodej Lobkovického paláce), kde nejvíce peněz se dá očekávat od prodeje Pražského hradu. Zlaté rezervy spravované ČNB (tzv. zlatý poklad republiky) prodala ČNB na základě rozhodnutí bankovní rady již v letech 1998/1999.

Po 40 letech totalitního režimu může připadat každá úvaha o případném zestátnění ekonomiky jako nesmyslný návrat do minulosti, ale na druhou stranu současná vlastnická struktura národního hospodářství České republiky nemá v civilizovaných a suverénních státech obdoby a nemusely by se za ni stydět pouze africké kolonie v 40. letech minulého století.

Autor: Pavel Makovec | pondělí 2.2.2015 14:29 | karma článku: 22.23 | přečteno: 908x

Další články blogera

Pavel Makovec

Vláda na nákupech

Nemyslím tím nepovedený „mystery shopping“ pana předsedy vlády Fialy, který mu ale zajistil nesmrtelnost jako „Mr. Nutella“, pod kterým se zapíše do historie, ale letošní nákupy soukromých firem státem, označované za "strategické"

31.12.2023 v 5:55 | Karma článku: 28.53 | Přečteno: 581 | Diskuse

Pavel Makovec

Největší evropský skanzen? Česká republika.

Uděláme z „montovny mozkovnu“ nebo „přechod na vzdělanostní ekonomiku“ je budoucnost naší země... Podobným výkřikům politiků se dnes začínají smát i občané, kteří ještě nedávno politikům věřili. Naši politici však mají tajný plán!

28.12.2023 v 9:11 | Karma článku: 29.89 | Přečteno: 983 | Diskuse

Pavel Makovec

Nezaměstnanost. Jsme opravdu premianti?

Poslední roky se holedbáme rekordně nízkou nezaměstnaností. Je to opravdu tak? Při podrobném zkoumání zjistíme, že je to jen náš další umělý úspěch. Realita je jiná a místo armády nezaměstnaných máme armádu předčasných důchodců.

27.12.2023 v 9:22 | Karma článku: 26.91 | Přečteno: 741 | Diskuse

Pavel Makovec

Parodie na důchodovou reformu

Přesné označení toho, co vláda nazývá jako „důchodová reforma“ je jen "parametrická úprava průběžného důchodového systému" a do důchodové reformy má stejně daleko jako slepice do orla. Tomu, že se jedná o reformu už nikdo nevěří.

26.12.2023 v 9:26 | Karma článku: 44.10 | Přečteno: 5372 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 598 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 908 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1580 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 498 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 201 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2189

Od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněný názor na to co se děje v reálné ekonomice. Novodobě jsem i starobním důchodcem a současně studentem doktorandského studia. Děkuji za připomínky, případně i nesouhlasné názory, podložené argumenty a fakty.

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...