Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlaté časy „českých“ bank (není nula jako nula)

14. 10. 2016 15:29:14
Zahraniční banky působící v České republice, které ovládají 95% celého našeho finančního trhu, si stěžují, jak se jim špatně podniká v prostředí nízkých úrokových sazeb a přitom mají rekordní zisky.Technická nula je víc než nula.

Ohledně zisků nebudu unavovat přesnými čísly, která jsou dostupná na internetu. Ostatně miliarda není pro „naše“ banky žádná míra, a to platí i pro naši „banku bank“, tedy Českou národní banku (ČNB). Ostatně vysoká ziskovost „českých“ bank je dnes hlavně její zásluhou. Pokud si ještě někdo myslí, že vysoká ziskovost „českých“ bank, která se datuje od jejich podivné privatizace z doby tzv. opoziční smlouvy, je zásluhou nějakého zázračného rakouského, francouzského, belgického nebo italského bankovního know how, tak se hluboce mýlí, což nejlépe dokazují tragické výsledky zahraničních matek našich bank za poslední roky, které vedou oni „geniální“ bankéři. Bez životodárné transfúze peněz ze zisků generovaných „českými“ bankami (a hlavně jejich klienty), bychom jména jako Erste, Raiffeisen nebo KBC znali jen z historie...

Zázračná ziskovost „českých“ bank je téměř výhradně zásluhou českých daňových poplatníků, za jejichž peníze odkoupila česká vláda všechny problematické úvěry, které české banky poskytly, za „odborného“ dohledu České národní banky (ČNB), v divokých 90. letech ekonomické transformace, různým „podnikatelům“, obvykle napojených na politiky. Celkový účet, který občané zaplatili, byl více jak 500 miliard korun. Jedním z faktorů, který v současné době umožňuje zlaté časy bankovního podnikání v České republice, je měnová politika, prováděná ČNB, jejichž součástí je umělé oslabování české koruny a kladná úroková sazba, placená komerčním bankám za jejich vklady u ČNB. V situaci, kdy výnosy českých státních dluhopisů dosahují záporných hodnot (u kratších splatností cca do 5 let) a dokonce i polostátní ČEZ,a.s si půjčuje za záporný úrok, je kladné úročení bankovních vkladů u ČNB, hlavním bezrizikovým zdrojem příjmů. Zdánlivě nízké úročení těchto úložek (0,05% p.a.) přitahuje peníze „českých“ bank jako magnet a objem vkladů komerčních bank u ČNB již překročil hranici 1,1 bilionu korun (1 100 miliard). A nejen peníze „českých“ bank, ale dokonce i peníze jejich zahraničních matek, přitahuje náš „vysoce stabilní a bezproblémový“ (a hlavně, ve srovnání se zbytkem západní Evropy, mimořádně ziskový) bankovní sektor. Objem úložek zahraničních matek u jejich českých dcer se jen za poslední rok téměř ztrojnásobil a dosahuje přes 310 miliard korun. Vedle kladného úročení (oproti záporným sazbám, které „inkasují“ banky u Evropské centrální banky), je za masivním nákupem českých korun spekulace na skokové posílení české koruny, po blížícím se ukončení intervenčního režimu ČNB. Sama ČNB předpokládá ukončení intervenčního režimu v polovině roku 2017 a údaje o rozsahu intervencí ČNB v posledních měsících (srpen, září 2016) ukazují, že na udržení slabé koruny musí ČNB vynakládat stále více peněz (tedy musí emitovat další a další české koruny). Množství peněz, které může ČNB vydávat, není žádným způsobem omezeno, ale rozsah oběživa by měl (podle standardních učebnic) odpovídat rozsahu ekonomiky. Česká ekonomika v současnosti roste (měřeno ukazatelem HDP), ale přímou souvislost mezi rozsahem intervencí a dynamikou ekonomického růstu mohou obhajovat jen někteří členové bankovní rady ČNB...

PS: Snížení úrokové sazby z „technické nuly“ na (skutečnou) nulu a současně okamžité ukončení intervencí proti české koruně je to nevhodnější, co by ČNB měla co nejdříve (nejlépe ihned) učinit.

Autor: Pavel Makovec | pátek 14.10.2016 15:29 | karma článku: 27.80 | přečteno: 1012x

Další články blogera

Pavel Makovec

Kdo je Ing. Pavel Makovec?

Často se setkávám s různými reakcemi na mé názory a činy. Obvykle z reakcí vyplývá otázka, kdo je to ten „chytrý“ pán Makovec, který všechny poučuje, ke všemu se vyjadřuje, všemu rozumí, všude byl dvakrát, od všeho má klíče...

18.10.2017 v 11:55 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 756 | Diskuse

Pavel Makovec

Otevření poslanecké kanceláře v Břeclavi

Protože nechci ponechat nic náhodě, rozhodl jsem se s předstihem otevřít svoji poslaneckou kancelář v mém rodném městě Břeclavi. Od 9. října 16:00 hodin mohou občané přicházet za svým (budoucím) poslancem se svými náměty a přáními

9.10.2017 v 6:12 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 517 | Diskuse

Pavel Makovec

Pavel Makovec - Volební vizitka jihomoravského lídra podle ČRo

Aby si mohli čtenáři udělat představu co jsem chtěl sdělit a jak to dopadlo, dávám odkaz na nahrávku a text, který jsem si připravil. Můj názor, že Český rozhlas neplní svou veřejnoprávní funkci se ale nemění. Poplatky ČRo platím

2.10.2017 v 17:56 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 347 | Diskuse

Pavel Makovec

Česká televize (ČT) sluha „starých struktur“

V sobotu 23. září 2017 jsem se účastnil natáčení pořadu veřejnoprávní České televize s názvem Politické spektrum. Podle ČT se jedná o „pravidelný diskusní pořad, který nesněmovním stranám poskytuje prostor k šíření jejich názorů."

26.9.2017 v 4:11 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 1579 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Adam Mikulášek

Těžba lithia je prý ztrátová. No tak investujme do fabrik na jeho zpracování!

Již léta se mluví o potřebě, aby se tu vyrábělo zboží s vysokou přidanou hodnotou. V případě lithia to znamená místo vývozu „syrového“ lithia tu vybudovat podniky na jeho zpracování, tj. především výroba baterií.

21.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 287 | Diskuse

Luboš Smrčka

Regulovat máslo? Jen to ne!

Předvolební čas přináší podivuhodné nápady. Jedním z nich je cosi, co bychom mohli nazvat „diskusí“ o regulaci ceny másla. Rozumím, že se nikomu nechce platit 65 korun za čtvrt kila, ale cenová regulace by byla krok do pekla.

20.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Tunel z lithia?

Copak by to bylo za volby, kdy se pár dnů před nimi nerozhořela taková pěkná a typicky česká kauzička?

20.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 44.43 | Přečteno: 8091 | Diskuse

Aleš Szabó

Euro - ANO/NE ????

Kdyby tato otázka byla zodpovězena před volbami, tak by i volby mohly proběhnout bez špinění volebních soků a zesměšňování se politiků mezi sebou. Proč tato velmi důležitá otázka zajímá média jen okrajově?

19.10.2017 v 18:50 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 391 | Diskuse

Martin Laštovica

Udělování výjimek z EET je nefér vůči poctivým podnikatelům

„Sliby, chyby,“ říká se. A před volbami to platí dvojnásob. Nechme ale stranou to, že někteří politici pravděpodobně na svoje sliby zapomínají už ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti.

19.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 633 | Diskuse
Počet článků 146 Celková karma 28.04 Průměrná čtenost 2280

V letošních volbách kandiduji do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jako jednička na kandidátce Dobré volby  v Jihomoravském kraji. Nejsem členem žádné politické strany..Od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněný názor na to co se děje v reálné ekonomice. Díky dlouholeté praxi v akademické sféře (VŠE Praha, VŠFS) jsem přesvědčen, že jsem své názory schopen i srozumitelně prezentovat.Pokud budete mít dojem, že se mně to nedaří, tak prosím o připomínky do diskuse. Děkuji i za nesouhlasné názory, podložené argumenty a fakty.

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.