Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Světlá“ ale spíše temná budoucnost českého státního školství

28. 03. 2017 14:13:24
Nejen dnes, kdy slavíme Den učitelů (u nás spíše Den učitelek), ale v poslední době se téměř každý den objevuje ve všech sdělovacích prostředcích, od těch tištěných přes rozhlas a televizi až po internetové, problematika školství.

Až to chvílemi vypadá na to, že si naše politická reprezentace konečně uvědomila význam vzdělání pro budoucnost naší země. Ale vysvětlení je bohužel prozaičtější... Je to charakteristický znak blížících se voleb. Vždycky před volbami se politické strany, včetně těch, které jsou posledních 25 let tak říkajíc u vesla, začnou předhánět v nápadech, jak pozvednout úroveň našeho školství. Že úroveň našeho školství posledních 25 let stále rychlejším tempem upadá, ukazují všechna mezinárodní srovnání a úpadek se týká jak základního, tak i středního školství. Politici vymýšlejí jeden nesmyslný návod na zlepšení školství za druhým. Posledním takovým nesmyslem je tzv. kariérní řád, který v současnosti prochází schvalovacím procesem v našem parlamentu a pokud bude přijat, a já se obávám, že bude, místo řešení úpadku školství přinese na bedra učitelů a vedení škol jen další byrokratickou zátěž. Po roce 1989 bylo školství odpolitizováno a zmizela veškerá nesmyslná byrokratická zátěž učitelů a učitelé se mohli plně věnovat pedagogické práci s dětmi. Zmizely povinné školní osnovy a učitelé si mohli svobodně zvolit vzdělávací programy, které by nejlépe odpovídaly potřebám dětí a možnostem škol a učitelů. Dnešní byrokratická zátěž učitelů a vedení škol již opět dosáhla „předlistopadové“ úrovně a často ji i překonává.

Přitom zásadní a jediné řešení je tak jednoduché. Stačí zajistit učitelům důstojný plat za jejich práci. A o tom, co je důstojný plat si můžeme udělat představu velmi rychle. Stačí jednoduché srovnání. A ani nemusíme srovnávat platy našich učitelů s platy učitelů ve vyspělých zemích, které vědí, že budoucnost národa je ve vzdělané nastupující generaci. Stačí domácí srovnání. Zatímco plat nastupujícího vysokoškolsky (samozřejmě magisterský stupeň) vzdělaného učitele činí 20 000,- Kč měsíčně, nástupní plat prodavačky (stačí základní vzdělání) v celostátní síti jednoho zahraničního obchodního řetězce činí 23 000,- Kč měsíčně. Vyučený řezník začíná s nástupním platem 27 000 korun a pokud je šikovný, bere po 3-6 měsících zapracování minimálně 35 000 měsíčně. Pologramotný skladník ve skladech provozovaných u nás jiným zahraničním subjektem, kterého naše vláda přilákala štědrými investičními pobídkami, si vydělá minimálně 30 000 korun měsíčně a to jsou skladníci zdarma sváženi svým zaměstnavatelem z blízkého i vzdáleného okolí. Ale nejhorší není samotný nástupní plat a jeho výše, ale perspektiva platového růstu a potažmo životní perspektiva učitele. Znám velmi dobře jednu špičkovou učitelku základní školy, samozřejmě s příslušným univerzitním vzděláním, která po 42 letech nepřetržité práce ve školství, před odchodem do důchodu, dosáhla základního platu ve výši 29 500 korun měsíčně.

PS: Někteří rodiče dnes již nejsou ochotni svěřovat své děti lidem, kteří jsou placeni hůře než pologramotní skladníci nebo pokladní v hypermarketech a zakládají si stále více vlastní soukromé školy. Že je to nejen nutnost, ale i zajímavý byznys, pochopil i „nejbohatší Čech“ , který si založil vlastní školu. Přestože je škola určena pro uzavřený okruh zájemců z řad bohatých občanů, dal škole, nevím proč, název „ Open Gate“... Dalším takovým projektem je základní škola a gymnázium PORG, za kterým stojí bývalý generální ředitel státní firmy ČEZ, který byl, na rozdíl od všech učitelů, státem za svoji „náročnou“ sedmiletou práci královsky odměněn...

Autor: Pavel Makovec | úterý 28.3.2017 14:13 | karma článku: 24.89 | přečteno: 864x

Další články blogera

Pavel Makovec

Kdo je Ing. Pavel Makovec?

Často se setkávám s různými reakcemi na mé názory a činy. Obvykle z reakcí vyplývá otázka, kdo je to ten „chytrý“ pán Makovec, který všechny poučuje, ke všemu se vyjadřuje, všemu rozumí, všude byl dvakrát, od všeho má klíče...

18.10.2017 v 11:55 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 756 | Diskuse

Pavel Makovec

Otevření poslanecké kanceláře v Břeclavi

Protože nechci ponechat nic náhodě, rozhodl jsem se s předstihem otevřít svoji poslaneckou kancelář v mém rodném městě Břeclavi. Od 9. října 16:00 hodin mohou občané přicházet za svým (budoucím) poslancem se svými náměty a přáními

9.10.2017 v 6:12 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 517 | Diskuse

Pavel Makovec

Pavel Makovec - Volební vizitka jihomoravského lídra podle ČRo

Aby si mohli čtenáři udělat představu co jsem chtěl sdělit a jak to dopadlo, dávám odkaz na nahrávku a text, který jsem si připravil. Můj názor, že Český rozhlas neplní svou veřejnoprávní funkci se ale nemění. Poplatky ČRo platím

2.10.2017 v 17:56 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 347 | Diskuse

Pavel Makovec

Česká televize (ČT) sluha „starých struktur“

V sobotu 23. září 2017 jsem se účastnil natáčení pořadu veřejnoprávní České televize s názvem Politické spektrum. Podle ČT se jedná o „pravidelný diskusní pořad, který nesněmovním stranám poskytuje prostor k šíření jejich názorů."

26.9.2017 v 4:11 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 1579 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Adam Mikulášek

Těžba lithia je prý ztrátová. No tak investujme do fabrik na jeho zpracování!

Již léta se mluví o potřebě, aby se tu vyrábělo zboží s vysokou přidanou hodnotou. V případě lithia to znamená místo vývozu „syrového“ lithia tu vybudovat podniky na jeho zpracování, tj. především výroba baterií.

21.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 287 | Diskuse

Luboš Smrčka

Regulovat máslo? Jen to ne!

Předvolební čas přináší podivuhodné nápady. Jedním z nich je cosi, co bychom mohli nazvat „diskusí“ o regulaci ceny másla. Rozumím, že se nikomu nechce platit 65 korun za čtvrt kila, ale cenová regulace by byla krok do pekla.

20.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Tunel z lithia?

Copak by to bylo za volby, kdy se pár dnů před nimi nerozhořela taková pěkná a typicky česká kauzička?

20.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 44.43 | Přečteno: 8091 | Diskuse

Aleš Szabó

Euro - ANO/NE ????

Kdyby tato otázka byla zodpovězena před volbami, tak by i volby mohly proběhnout bez špinění volebních soků a zesměšňování se politiků mezi sebou. Proč tato velmi důležitá otázka zajímá média jen okrajově?

19.10.2017 v 18:50 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 391 | Diskuse

Martin Laštovica

Udělování výjimek z EET je nefér vůči poctivým podnikatelům

„Sliby, chyby,“ říká se. A před volbami to platí dvojnásob. Nechme ale stranou to, že někteří politici pravděpodobně na svoje sliby zapomínají už ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti.

19.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 633 | Diskuse
Počet článků 146 Celková karma 28.04 Průměrná čtenost 2280

V letošních volbách kandiduji do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jako jednička na kandidátce Dobré volby  v Jihomoravském kraji. Nejsem členem žádné politické strany..Od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněný názor na to co se děje v reálné ekonomice. Díky dlouholeté praxi v akademické sféře (VŠE Praha, VŠFS) jsem přesvědčen, že jsem své názory schopen i srozumitelně prezentovat.Pokud budete mít dojem, že se mně to nedaří, tak prosím o připomínky do diskuse. Děkuji i za nesouhlasné názory, podložené argumenty a fakty.

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.