Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehřátý trh s byty nebo jen „přehřátá“ ČNB?

13. 06. 2017 16:05:22
Snaha České národní banky (ČNB) o posílení svých pravomocí zatím naráží na neochotu poslanců schválit příslušné zákony. Změnit názor většiny poslanců nepomáhá ani strašení finanční krizí, které slyšíme z úst představitelů ČNB...

Česká národní banka je nejmocnější ekonomickou institucí v zemi a v posledních letech to dala pocítit, prostřednictvím manipulace s kurzem české koruny, nejen všem ekonomickým subjektům ale i většině občanů. Pro někoho byly intervence ČNB za oslabení koruny pravým požehnáním a zahraniční investoři, kteří u nás ovládají mimo jiné automobilový průmysl, obchodní řetězce, vodárenství a finanční sektor, ještě dnes trhají rekordy v ziskovosti a každý rok si „odnášejí“ z České republiky stovky miliard korun na dividendách (zdaněné zisky) a další stovky miliard hlavně na „vnitropodnikových transferech“ (nezdaněné optimalizované příjmy). Pro většinu obyvatel České republiky však intervence nic pozitivního nepřinesly. Pouze prohloubily zaostávání země za vyspělými zeměmi a zvýraznily bídu postavení našich občanů ve srovnání s občany tzv. starých členských zemí Evropské unie. Je to samozřejmě „navoněná bída“ s plnými hypermarkety, hospodami a silnicemi, „bída“ o které se většině občanů za starého režimu ani nesnilo a v kombinaci s možností svobodně cestovat, studovat, tvořit a svobodně si volit svou politickou reprezentaci ta „bída“ představuje pro většinu našich občanů asi nejlepší období v našich novodobých dějinách.

Ze všech funkcí, které ze zákona ČNB plní, jsou klíčové dvě: za prvé, dbát o cenovou stabilitu, to je hlavní a rozhodující funkce této instituce a za druhé, dohlížet nad finančním trhem. Tuto druhou funkci ve většině zemí neplní centrální banka, ale specializované instituce. V USA je to U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), mocná a všemi finančními podvodníky obávaná instituce, jak ji známe i u nás, hlavně z řady filmů s finanční tématikou (Wall Street, Vlk z Wall Street,...). U nás taky do nedávna existovala nezávislá Komise pro cenné papíry, ale v roce 2006 došlo ke sloučení všech dohledových činností pod Českou národní banku. Důvod a průběh této integrace dohledu do jedné instituce (ČNB) je na samostatné a určitě zajímavé téma, kde určitě nebudou chybět termíny jako okd, bakala, sobotka, pokorný, tůma,... Pokud bychom přijali společnou měnu euro, tak prakticky zakrní první funkce ČNB, realizace měnové politiky, a ČNB se bude moci věnovat výhradně dohledu nad finančním trhem. Vzhledem k tomu, že přijetí eura není na pořadu dne, je otázka zda je dnes ČNB schopna dobře a efektivně plnit všechny své náročné funkce a to si intervencemi ČNB zadělala na další potenciální průšvih, související s obrovským objemem devizových rezerv (během intervencí narostly z 800 miliard korun na 3 300 miliard korun), který mírně klesá jen „díky“ současnému posilování koruny, ale současně generuje účetní ztrátu v hospodaření ČNB. Za této situace je další posilování postavení ČNB ve vztahu k dozorovaným institucím (hlavně bankám) naprosto nežádoucí. Poskytování úvěrů a způsoby jejich zajištění by měly být, jako ryze obchodní rozhodnutí, plně v kompetenci soukromých finančních institucí (bank). Dojemná péče ČNB o zdraví zahraničních bank, které u nás kontrolují 90% finančního trhu, je jenom falešnou zástěrkou pro další zvýšení ekonomické moci ČNB. ČNB má téměř nekonečné množství nástrojů jak usměrňovat chování bank a další nástroje navíc skutečně reálně nepotřebuje. A strašení finanční krizí, může v podmínkách českého finančního trhu zapůsobit jen na (některé) malé děti...

PS: Pravidelně studuji na webu ČNB její pravomocná rozhodnutí v oblasti dohledu a regulace a je to skutečně zajímavé čtení... Místo dalšího administrativním omezování a regulaci finančního trhu zákonem, by byla asi užitečnější a přínosnější diskuse na téma efektivního fungování České národní banky a to nejen v oblasti monetární politiky.

Autor: Pavel Makovec | úterý 13.6.2017 16:05 | karma článku: 27.92 | přečteno: 1379x

Další články blogera

Pavel Makovec

Kdo je Ing. Pavel Makovec?

Často se setkávám s různými reakcemi na mé názory a činy. Obvykle z reakcí vyplývá otázka, kdo je to ten „chytrý“ pán Makovec, který všechny poučuje, ke všemu se vyjadřuje, všemu rozumí, všude byl dvakrát, od všeho má klíče...

18.10.2017 v 11:55 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 756 | Diskuse

Pavel Makovec

Otevření poslanecké kanceláře v Břeclavi

Protože nechci ponechat nic náhodě, rozhodl jsem se s předstihem otevřít svoji poslaneckou kancelář v mém rodném městě Břeclavi. Od 9. října 16:00 hodin mohou občané přicházet za svým (budoucím) poslancem se svými náměty a přáními

9.10.2017 v 6:12 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 517 | Diskuse

Pavel Makovec

Pavel Makovec - Volební vizitka jihomoravského lídra podle ČRo

Aby si mohli čtenáři udělat představu co jsem chtěl sdělit a jak to dopadlo, dávám odkaz na nahrávku a text, který jsem si připravil. Můj názor, že Český rozhlas neplní svou veřejnoprávní funkci se ale nemění. Poplatky ČRo platím

2.10.2017 v 17:56 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 347 | Diskuse

Pavel Makovec

Česká televize (ČT) sluha „starých struktur“

V sobotu 23. září 2017 jsem se účastnil natáčení pořadu veřejnoprávní České televize s názvem Politické spektrum. Podle ČT se jedná o „pravidelný diskusní pořad, který nesněmovním stranám poskytuje prostor k šíření jejich názorů."

26.9.2017 v 4:11 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 1579 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Adam Mikulášek

Těžba lithia je prý ztrátová. No tak investujme do fabrik na jeho zpracování!

Již léta se mluví o potřebě, aby se tu vyrábělo zboží s vysokou přidanou hodnotou. V případě lithia to znamená místo vývozu „syrového“ lithia tu vybudovat podniky na jeho zpracování, tj. především výroba baterií.

21.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 287 | Diskuse

Luboš Smrčka

Regulovat máslo? Jen to ne!

Předvolební čas přináší podivuhodné nápady. Jedním z nich je cosi, co bychom mohli nazvat „diskusí“ o regulaci ceny másla. Rozumím, že se nikomu nechce platit 65 korun za čtvrt kila, ale cenová regulace by byla krok do pekla.

20.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Tunel z lithia?

Copak by to bylo za volby, kdy se pár dnů před nimi nerozhořela taková pěkná a typicky česká kauzička?

20.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 44.43 | Přečteno: 8091 | Diskuse

Aleš Szabó

Euro - ANO/NE ????

Kdyby tato otázka byla zodpovězena před volbami, tak by i volby mohly proběhnout bez špinění volebních soků a zesměšňování se politiků mezi sebou. Proč tato velmi důležitá otázka zajímá média jen okrajově?

19.10.2017 v 18:50 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 391 | Diskuse

Martin Laštovica

Udělování výjimek z EET je nefér vůči poctivým podnikatelům

„Sliby, chyby,“ říká se. A před volbami to platí dvojnásob. Nechme ale stranou to, že někteří politici pravděpodobně na svoje sliby zapomínají už ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti.

19.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 633 | Diskuse
Počet článků 146 Celková karma 28.04 Průměrná čtenost 2280

V letošních volbách kandiduji do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jako jednička na kandidátce Dobré volby  v Jihomoravském kraji. Nejsem členem žádné politické strany..Od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněný názor na to co se děje v reálné ekonomice. Díky dlouholeté praxi v akademické sféře (VŠE Praha, VŠFS) jsem přesvědčen, že jsem své názory schopen i srozumitelně prezentovat.Pokud budete mít dojem, že se mně to nedaří, tak prosím o připomínky do diskuse. Děkuji i za nesouhlasné názory, podložené argumenty a fakty.

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.