Česká televize, služba občanům nebo manipulace s volbami?

12. 09. 2017 2:28:04
Česká televize se stále více zpronevěřuje své funkci a spíše než občanům slouží stávajícímu politickému establishmentu, tedy tzv. tradičním politickým stranám, které hrají občanům přes 20 let falešné divadlo na koalici a opozici.

Když byl oznámen formát a způsob, jakým se Česká televize zapojí do předvolebního boje, bylo jasné, že současné vedení České televize nepočítá s tím, že by letošní parlamentní volby mohly přinést nějaké změny v rozložení politických sil v naší vlasti a dává tak občanům jasně najevo, že si ani žádné změny v domácí politice nepřeje... Z předvolebního boje tak naše „veřejnoprávní“ Česká televize dělá úmyslně smutnou frašku a ve frašku se tak pomalu, ale jistě postupně mění i samotné demokratické volby. Stále klesající volební účast a rostoucí nechuť občanů zapojovat se do veřejného života se začíná blížit apatii, která vládla ve společnosti za totalitního režimu. Nesvobodný komunistický režim, se svojí jednotnou kandidátkou Národní fronty a „dobrovolně“ povinnými volbami, dosahoval vždy téměř 100% účasti voličů ve volbách a výsledek voleb se svými obvyklými 99,98 % odevzdanými hlasy pro (jediné přípustné a možné) kandidáty Národní fronty byl symbolem smutné parodie na svobodu občanů a demokracii a dělal z tehdejší komunistické ústavy jen cár papíru.

O tom, koho veřejnoprávní Česká televize, placená z peněz daňových poplatníků (občanů-voličů) představí ve hlavních vysílacích časech, rozhodují výsledky průzkumu veřejného mínění a volebních preferencí, dělaného v době, kdy ještě ani není známo, které politické strany a hnutí se budou o přízeň voličů ve volbách ucházet, nejsou odevzdány a zkontrolovány seznamy kandidátů a ani se neví, jaké pořadové číslo bude té které straně vylosováno a přiděleno... Přitom předvolebním průzkumům dnes již téměř nikdo nevěří a výsledky spíše než názory občanů odrážejí přání politických stran, které si příslušný výzkum preferencí zadaly. To platí beze zbytku i o průzkumech zadaných ČT. Posledním člověkem, který se spoléhal na věrohodnost výsledků předvolebních preferencí byl pan Paroubek, a všichni pamatujeme, jak neslavně jeho politická kariéra skončila.

Není jistě náhodou, že generálními řediteli České televize se stávají výhradně bývalí členové předlistopadové Komunistické strany Československa (KSČ), až to vytváří dojem, že je to ta jediná a hlavní kvalifikace pro tento post. Současný generální ředitel České televize Ing. Petr Dvořák, MBA není z tohoto pohledu výjimkou. Protože ale i on měl jisté pochybnosti o výsledku letošních voleb, nechal se opakovaně zvolit do funkce generálního ředitele s dostatečným předstihem před vypršením svého ředitelského funkčního období. O obsazení postu generálního ředitele naší veřejnoprávní televize totiž rozhodují nepřímo, prostřednictvím Rady České televize, poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a pan Dvořák si jistě říkal „co kdyby...?“. Stávající Radu ČT měl již „pod palcem“, a tak se mu i ze své opakované volby ředitelem podařilo udělat dokonalou frašku. O něco podobného se teď snaží i v případě našich letošních parlamentních voleb. V každé fungující demokracii by byl již dávno ze své funkce odvolán. Diváci si dobře pamatují scénku s „popelníčkem“ kterou ředitel Dvořák sehrál po vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě. Místo budování České televize jako veřejnoprávní instituce se snaží pan Dvořák konkurovat soukromým komerčním televizím (a občas se mu to i daří). Ale to měl raději zůstat v soukromém televizním byznysu u televize NOVA.

Takže v letošních předvolebních televizních debatách na ČT se občané mohou těšit na „ostré souboje“ zkušených politických matadorů. Vždyť nic jiného, než vidět souboje svých favoritů, sobotků, kalousků, bendů, zaorálků, babišů, grebeníčků, fialů, okamurů, filipů, bělobrádků a podobných velikánů naší politiky, si občan volič ani nepřeje. Ty přes 20 let známé dobrácké tváře poslanců, které vidíme na zajímavých a opravdu výstižných přenosech z jednání naší poslanecké sněmovny, jsou často zábavnější než nákladné silvestrovské pořady. Nebo si to myslí jen pan generální ředitel ČT a zákulisní hráči, kterým ve skutečnosti slouží? To se před letošními volbami již nedozvíme.

Nebudu zabíhat do jednotlivých oblastí činnosti České televize, nebudu ani řešit současné „populární“ publicistické pořady jako např. OVM nebo jak vypadají jednotlivé položky rozpočtu České televize, kde občané dobrovolně-povinně panu řediteli svěří každý rok téměř 7 miliard korun, ani to kde a u koho tyto peníze skončí... Podobně bych mohl psát o Českém rozhlase... Tak snad někdy příště.

PS: Věřme, že když ne z letošních, tak určitě z těch příštích voleb Poslanecké sněmovny PČR (na které nejspíš nebudou občané - voliči muset čekat další 4 roky...) vzejde takové sestava poslanců, kteří provětrají jak zkorumpovanou televizní Radu a novým ředitelům médií veřejní služby (ČT a ČRo) zadají vybudování opravdových veřejnoprávních institucí. Jako vzor může sloužit třeba britská BBC.

Autor: Pavel Makovec | úterý 12.9.2017 2:28 | karma článku: 36.26 | přečteno: 1747x

Další články blogera

Pavel Makovec

Devizové rezervy ČNB. Polštář nebo balvan?

Relativní výší devizových rezerv patří Česká národní banka (ČNB) mezi rekordmany mezi centrálními bankami. Je to výhoda nebo hrozba? Budeme centrální bankéře blahořečit nebo proklínat? A je optimální struktura devizových rezerv?

12.2.2019 v 12:05 | Karma článku: 23.73 | Přečteno: 801 | Diskuse

Pavel Makovec

Stěhování vlády na obzoru?

Nápad premiéra Babiše na vybudování vládní čtvrti v Letňanech patří k těm lepším myšlenkám, které nezavání na první pohled populismem a v případě realizace by z dlouhodobého hlediska určitě znamenal úsporu vládních výdajů.

8.2.2019 v 9:35 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 322 | Diskuse

Pavel Makovec

Restituce. Danit nebo nedanit? Nebo ještě restituovat?

Zdanění restitucí je horké téma od vzniku současné vlády a pokud by vládní poslanci zvolení za ANO a ČSSD nezvedli pro zdanění církevních restitucí ruku, komunističtí poslanci by poslali Babišovu vládu na smetiště dějin.

7.2.2019 v 7:51 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 436 | Diskuse

Pavel Makovec

Je výkonnost české ekonomiky pod svým potenciálem?

V ekonomice je téměř 400 000 volných pracovních míst. A podnikatelé volají po dovozu dalších pracovních sil ze zahraničí a zjednodušení legislativy, která další přísun zahraničních pracovníků umožní. Je to (rozumné) řešení?

6.2.2019 v 8:46 | Karma článku: 19.47 | Přečteno: 440 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jan Vondrouš

Několik otazníků nad smrtí Jana Masaryka

S otevřenou pusou jsem si přečetl dnešní článek na portálu idnes.cz o další variantě možné tragické smrti ministra zahraničních věcí Jana Masaryka a nevyšel jsem z údivu.

19.2.2019 v 22:40 | Karma článku: 31.90 | Přečteno: 1935 | Diskuse

Josef Nožička

V porovnání s íránskou státní televizí je na tom Česká televize přece jen dobře…

Íránská státní televize odvolala na poslední chvíli fotbalový přenos ze zápasu německé bundesligy. Důvodem bylo, že zápas řídila ženská rozhodčí.

19.2.2019 v 17:45 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 1070 | Diskuse

Josef Nožička

Václav Klaus mladší je trnem v oku mediálním vzdělávacím odborníkům

Při surfování internetem jsem narazil na dva komentáře, týkající se školství. Přičemž oba dva se trefovaly do současného předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause mladšího.

17.2.2019 v 11:06 | Karma článku: 41.02 | Přečteno: 1531 | Diskuse

Martin Faltýn

Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?

10.2.2019 v 17:24 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jan Zíma

V kauze pořezání Petry Kvitové si pan obžalovaný nárokuje věci, na které nemá právo !

Mnohým by se mohlo zdát, že pan Žondra je nevinný, protože zarputile bojuje za svoji svobodu. Otázkou zní, zda si ji zaslouží ? Anebo je to celé jen bezohledné divadlo.

6.2.2019 v 18:56 | Karma článku: 30.04 | Přečteno: 1165 |
Počet článků 152 Celková karma 18.93 Průměrná čtenost 2261

Od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněný názor na to co se děje v reálné ekonomice. Děkuji za připomínky, případně i nesouhlasné názory, podložené argumenty a fakty.

 

Najdete na iDNES.cz