Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiří Drahoš a nová politická strana. Má to vůbec smysl?

31. 01. 2018 15:46:41
Poražený prezidentský kandidát J.Drahoš zvažuje setrvání v politice, včetně případného založení nové politické strany. Je to dobrý nápad nebo jen špatný vtip? Národ je rozdělen na třetiny: pro Zemana, proti a zbytku je to jedno...

Na rozdíl od řady komentátorů, obvykle příznivců vítěze prezidentských voleb a podporovatelů prezidenta M. Zemana (MZ), to považuji za výborný nápad a jednu z nejefektivnějších cest, jak využít nemalý politický potenciál J. Drahoše (JD) a jeho příznivců, na který naše prezidentské volby ukázaly.

Vycházím z následujících předpokladů. Z celkového počtu 2,7 milionů hlasů, které JD získal byl „pouze“ cca 1 milion hlasů pro JD a zbytek byly „protestní“ hlasy proti MZ. Pokud dojde ke spojení „protizemanovských“ kandidátů, vedle JD, především pánů Fischera, Horáčka a Hilšera na společné politické platformě (straně, hnutí?) vytvoří se prakticky nejsilnější politický blok, který bude schopen porazit kohokoliv, ze současných stran a hnutí. Tzv. tradiční politické strany prakticky vyklízejí pozice a s výjimkou ODS se v budoucích volbách do sněmovny nedostanou. V únoru 2018 dokončí pan prezident Zeman likvidaci nejstarší politické strany u nás (ČSSD). Ani vstup ČSSD do vlády s ANO (který je téměř jistý) ČSSD nezachrání, protože prázdná kasa a obrovská zadluženost této strany nedává naději na budoucnost. Personální a ideová vyprázdněnost současné ČSSD zajistí pouze pár let „přežití“ pro některou partu politických matadorů s legitimací ČSSD. O jistém konci TOP09, STANu, KSČM a KDU-ČSL ve vrcholové politice po příštích parlamentních volbách do poslanecké sněmovny nemůže dnes nikdo pochybovat. Jen vedení těchto stran si může ještě chvíli lhát do vlastní kapsy. Hnutí ANO, jako úspěšný byznys model jednoho muže, dosáhlo v minulých volbách svého maxima a pouze v případě mimořádných voleb v letošním roce, může ještě mírně posílit. Dál již bude pouze ztrácet a pokud se pan Babiš rozhodne ukončit své angažmá v politice, hnutí se rychle rozpadne a žádný herec již nedostane dobře placenou roli ministra a pokud ano, tak jen na prknech divadla. Po Úsvitu a SPD chystá pan Okamura pro příští volby další politický byznys projekt, ale někdy to do třetice nemusí vyjít...

A jak by taková nová strana měla vypadat? Především by měla mít jasný program a moderní vizi pro budoucnost České republiky. S programy typu „antizeman“ nebo „antibabiš“ se volby nevyhrávají. Vítězové minulých voleb vsadili na program „strach z imigrantů“, „konec diktátu Bruselu“ a „euro ani za nic“, ale čas ukáže, že skutečné problémy České republiky jsou někde jinde. Při přípravě programu pro novou stranu nebude potřeba „vymýšlet kolo“... Určitě se najde řada vzdělaných a schopných lidí, kteří se budou rádi na vypracování programu podílet, včetně diskuse nad prioritami a vizí.

V příštích 10 letech budou každý rok nějaké volby. Letos komunální a do třetiny senátu, příští rok evropské, další rok krajské a opět třetina senátu, a další rok znovu parlamentní. A to se nadají vyloučit ani nějaké volby předčasné... V letošním roce by se nová strana měla zaměřit na komunální volby a pokud se podaří postavit třeba v Praze kandidátku z kvalitních kandidátů, tak si dovedu představit výrazné vítězství. Praha by si po letech s vládami typu „smluvně-koaliční“ ODS/ČSSD nebo ANO/ČSSD, reprezentovanými kmotry všech váhových kategorií a barev, zasloužila vládu, která bude politiku brát jako službu veřejnosti a ne jako boj o koryta, trafiky a pašalíky. Podobně by tomu mohlo být i v jiných větších nebo i menších městech. A do tří let se dají obměnit dvě třetiny senátu.

PS: „Zasvěcené“ účelové analýzy, dokazující, že tady prostor pro novou stranu není ukazují, čeho se současné vládnoucí „elity“ nejvíce bojí. Bojí se návratu skutečné politiky místo politikaření a vstupu nových autentických osobností do politiky namísto polovzdělaných kariéristů a jejich loutek, jejichž vystoupení na půdě parlamentu vyvolává často jen hořký úsměv...

Autor: Pavel Makovec | středa 31.1.2018 15:46 | karma článku: 24.87 | přečteno: 1805x


Další články blogera

Pavel Makovec

Konec mafie na Slovensku?

Brutální vražda mladého slovenského investigativního novináře a jeho přítelkyně, která otřásla celou civilizovanou Evropou, změnila situaci ve slovenské společnosti a změní i Slovensko, které už nikdy nebude jako před vraždou...

4.3.2018 v 18:36 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 770 | Diskuse

Pavel Makovec

Špatně větraná Česká kotlina a pokrok lidstva

Zatímco my se tady stále ještě hádáme o výsledcích a důsledcích prezidentské volby, vládne trestně stíhaný premiér v demisi, poslanci našeho parlamentu, včetně místopředsedy sněmovny, veřejně popírají holocaust, lidstvo jde dál...

7.2.2018 v 12:08 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 909 | Diskuse

Pavel Makovec

ČNB zvýšila sazby! Praskne realitní bublina?

Včerejší mírné (o 0,25%) zvýšení některých úrokových sazeb, vyhlašovaných Českou národní bankou (ČNB), očekávané prakticky všemi odborníky i laiky a schválené jednomyslně členy bankovní rady, vyvolává některé otázky a spekulace.

2.2.2018 v 12:41 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 1115 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

V Berlíně řešili šéfa kontrarozvědky, v Lánech byl představitel AfD

V neděli, kdy prezident přijímal v Lánech významného poslance za AfD, dříve dokonce bavorského předsedu této "odbojné" strany, Bystrone, dospěli v Berlíně k definitivnímu rozhodnutí, jak naložit s nepohodlným šéfem kontrarozvědky.

24.9.2018 v 17:18 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 109 | Diskuse

Luděk Niedermayer

K maďarskému hlasování

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Čím si to člověk zasloužil tentokrát?

24.9.2018 v 11:41 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 875 | Diskuse

Vít Klíma

Putin a židé

Na pozadí Rusko-Ukrajinského sporu a sestřeleného ruského letadla v Sýrii si můžeme udělat úplnější a ostřejší obrázek o vztahu Vladimíra Putina k židům a Izraeli.

24.9.2018 v 11:37 | Karma článku: 17.39 | Přečteno: 459 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Mobilizace 1938

Každý si určitě vzpomene na filmové záběry nadšení nad mobilizací v Praze a jak hrdě, za mávání občanů, odchází odvedenci. Ale nikdo neviděl jak toto rozhodnutí vítali v Chebu, Ústí nad Labem. Liberci, Šumperku, Těšíně či Komárně.

24.9.2018 v 11:26 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 438 | Diskuse

Libor Popovský

Německo: Popularita antiimigrační strany stoupá

Článek Soerena Kerna "Germany: Anti-Immigration Party Surges in Popularity", který vyšel 4. července 2018, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

24.9.2018 v 9:40 | Karma článku: 34.75 | Přečteno: 1013 | Diskuse
Počet článků 151 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2272

Od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněný názor na to co se děje v reálné ekonomice. Díky dlouholeté praxi v akademické sféře (VŠE Praha, VŠFS) jsem přesvědčen, že jsem své názory schopen i srozumitelně prezentovat.Pokud budete mít dojem, že se mně to nedaří, tak prosím o připomínky do diskuse. Děkuji i za nesouhlasné názory, podložené argumenty a fakty.

 

Najdete na iDNES.cz